ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST

1. PRAVIDELNOST

Štěňátko ČEŠTE PRAVIDELNĚ každý den. Stačí 5 – 10 minut. Je to důležité pro získání návyku. Srst není zacuchaná, pejska česání netahá, zvykne si na proceduru jako na běžnou součást svého psího života. Po výměně srsti ze štěněcí za dospělou stačí česat pejska 1x za týden.
Koupejte pejska dle potřeby. Používáte-li kvalitní přípravky, nemusíte mít obavy, že se častějším koupáním srst poničí. Já koupu své pejsky obvykle jednou za měsíc; častěji v případě návratu z chalupy, před výstavou, apod.

 

2. DOBRÉ NÁSTROJE

K česání používejte kvalitní KOVOVÝ HŘEBEN se střední hustotou zubů. Na tlamičku, ouška a případné malé zacuchaniny je vhodný malý hustý KOVOVÝ HŘEBÍNEK, ideálně se střídavou výškou zubů. K předčesání, tj. k uvolnění slepených a částečně zcuchaných chlupů používám tzv. FLEXIKARTÁČ. K rozčesávání nedoporučuji používat obdélníkový drátěný kartáč se zahnutými drátky !!! Pokud není srst dostatečně rozčesaná, klouže kartáč po povrchu a uvolňující se starou srst utahuje do uzlíků. Tento nástroj slouží k “vyhřebelcování” rozčesané srsti (např. před vstupem do výstavního kruhu), já ho pak s úspěchem používám při sušení srsti fénem – srst se dobře narovná a v dalším období se díky tomu méně cuchá.

Češte cotonka NA STOLE. Ideální je používat speciální trimovací stůl, velmi dobře poslouží i gumová nebo silikonová podložka rozložená na stole, na které vám pejsek nebude klouzat.

 

3. KVALITNÍ KOSMETIKA

Při česání je vhodné používat ROZČESÁVAČ – srst nepoletuje za hřebenem, snadněji se rozčesává, dodává srsti výživu. Po koupání je vždy nutné použít KONDICIONÉR (to i v případě, že je na šampónu uvedeno “s kondicionérem” – ušetříte si spoustu práce s česáním i s údržbou srsti v dalším období.)
Pozn. Při omývání tlapek případně i bříška po venčení stačí použít jen vlažnou vodu. Použijete-li šampón, aplikujte i kondicionér.

Ověřené značky kvalitní kosmetiky (jsou to značky, které mám vyzkoušené a sama je používám. Existuje však velké monžství dalších kvalitních značek):
SPECIAL ONE, EHASO, CHRIS CHRISTENSEN, 1#ALL SYSTEMS, VELUS, LASER LITES, K9, PSH

 

ZÁVĚREM 


Srst cotonka se nestříhá.
Majitelé cotonků se často domnívají, že když pejska dají ostříhat, bude se jeho srst méně cuchat. Není to pravda. Při dodržování zásad péče o srst, které jsem popsala výše, je daleko snadnější a pohodlnější pečovat o přirozeně narostlou srst.
Kromě dobrého rozčesání srsti, pravidelného koupání a používání kvalitních kosmetických přípravků se cotonkům čas od času:

  vystříhají přečnívající chloupky mezi poštářky zespodu na tlapkách

  zastříhne se srst na končetinách rovnoměrně s podložkou

  může se nůžtičkami trochu zastříhnout srst pod ocáske

  je dobré čas od času vyholit bříško

Deník Ombretty – kapitoly

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

Ombrettce je už devět měsíců…
Zatím zažila převážně jen krásné suché počasí (pro majitele cotonka ideální …)
Co však s Ombrettkou v dešti? Jak ochránit její krásnou bílou srst v plískanicích, které, ať chci nebo nechci, určitě přijdou?

číst více
Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Úplně poprvé jsem koupala Ombrettu, když jsme dorazili z její rodné Itálie k nám domů. V jedné fázi cesty jsme kličkovali autem v dost hrozných serpentýnách. To nakonec nezvládla jak Ombrettka, tak ani ostřílený automobilový pasažér Hessie, a obě se poblinkaly … Nezbylo nic jiného než hned po návratu koupat.

číst více
Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Na chalupě jsme se letos pustili do rozsáhlejších úprav terénu zahrady. Na mnoha místech je stále odkrytá zemina, která díky teplému a suchému větru poletuje vzduchem stejně tak jako ohromné množství pylu. Zem pokrývají spadlé jehnědy a potůček jindy protékající zahradou neprotéká – je bez vody, jen na dně zůstalo takové polosuché blátíčko …

číst více
Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Ombretce jsou necelé čtyři měsíce.
Její srst je heboučká, nadýchaná … Hřebínek projíždí srstí naprosto bez problémů, bez jakéhokoliv zadrhnutí. Ani se nechce věřit, že by tomu mělo být někdy jinak.
Protože ale vím, že “cuchací fáze” je nevyhnutelná, začala jsem s pravidelnou péčí o srst hned v prvních dnech.

číst více
Deník Ombretty

Deník Ombretty

Rozhodla jsem se, že zmapuji první rok péče o srst cotonka – mojí malé Ombrettky – formou jakéhosi deníku. Nazvala jsem ho Deník Ombretty.
Po celý rok budu na svých stránkách zveřejňovat informace týkající se česání, koupání mé malé Ombretty v tom konkrétním určitém období jejího věku. Třeba mé příspěvky poslouží dalším majitelům cotonků a usnadní jim péči o srst svých pejsků.

číst více