Deník Ombretty

4. kapitola

Koupání

(6. června 2018)

Za týden bude Ombrettce půl roku. Koupala jsem ji už několikrát

Úplně poprvé, když jsme dorazili z její rodné Itálie k nám domů. V jedné fázi cesty jsme kličkovali autem v dost hrozných serpentýnách. To nakonec nezvládla jak Ombrettka, tak ani ostřílený automobilový pasažér Hessie, a obě se poblinkaly … I když jsme nezbytnou hygienu řešili už cestou, nezbylo nic jiného než hned po návratu koupat.
Všechny potřebné věci jsem si předem připravila, aby byl proces koupání co nejkratší a co nejméně pro malé štěňátko frustrující. Dost na tom, že jsme ho “vytrhli” z domácího prostředí, převezli na velkou vzdálenost, a teď se ho ještě “pokusíme utopit” 🙂 … Ombrettka zvládla všechno s přehledem …

Podruhé jsem Ombrettku koupala před čtyřmi týdny po návratu z chalupy.

Poslední koupání absolvovala Ombrettka minulý týden. Tím jsem v podstatě nastartovala  zhruba jednoměsíční koupací interval. I v minulosti u mých starších pejsků se mi měsíční interval osvědčil. Měnila jsem ho jen v případě mimořádných událostí, jako např. úprava před výstavou, odjezd či příjezd z dovolené nebo z chalupy, nebo situace, kdy se mé cotonní princezny vyválely v něčem příšerném …

Toto všechno jsou věci, které si před samotným koupáním připravím:

    • šampón
    • kondicionér
    • míchací lahvičky
    • protiskluzová podložka do vany
    • osuška
    • ručník jako podložka
    • hřeben
    • hřebínek
    • měkký kartáč
    • fén
    • nůžky, strojek, kleštičky na drápky – v případě, že budu upravovat tlapky a bříško

Šampóny i kondicionéry se většinou musí předem naředit vodou.
Osvědčily se mi plastové míchací lahvičky, které nejdříve naplním teplou vodou, pak přidám potřebné množství přípravku a pořádně protřepu.
Přichystám si osušku.
Na stůl (pračku nebo skříňku v koupelně) si rozprostřu froté ručník jako podložku, na kterou pak postavím vykoupaného pejska. Do její blízkosti si připravím nástroje na česání a fén.

Před koupáním Ombrettku nečešu – minimálně do půl roku jejího věku to není před koupáním třeba – srst se opravdu ještě necuchá.

Celé koupání vypadá asi takhle:

  Postavím tedy Ombrettku do vany a namočím celé její tělíčko mírně teplou vodou. Nevynechám hlavičku … Přidržím Ombrettu za fousky nebo čumáček a nasměruji její hlavičku směrem dolů tak, abych nemohla nalít vodu do oušek nebo čenichu.
  Do celé srsti vetřu naředěný šampón. Opět nezapomínám na hlavičku! Srst důkladně promnu. 
Zvláštní pozornost věnuji tlapkám, zadečku a hlavičce. To bývají ta nejšpinavější místa …
  Celé tělíčko spláchnu teplou vodou.
  Do mokré srsti vetřu naředěný kondicionér, opět promnu a spláchnu celé tělíčko (včetně hlavičky) vodou.

 Zabalím Ombrettku do osušky a přenesu ji na připravenou podložku. Mokrou srst vymačkám do osušky.
 Pak ji postavím na zem a nechám ji protřepat.

 Dám Ombrettu opět na podložku. Srst pročešu rovným kovovým hřebenem. Na fousky, tlamičku a srst pod očima vezmu malý hřebínek.
V tomto období je pročesání mokré srsti záležitostí na minuty …

 Pak srst vysuším fénem za stálého česání měkkým kartáčem
Uvedené fotografie jsou z úpravy Ombretty v salónku, kde mám k dispozici velký fén – fukar. V domácím prostředí si ale vystačím i s běžným fénem.
Položím ho na podložku vedle pejska a podložím kartáčem nebo nějakým jiným předmětem tak, aby hubice mířila šikmo nahoru na pejska. Pak už jen otáčím, nastavuji a upravuji svého cotonka v proudu teplého vzduchu …

Před další úpravou nechám vyfoukaného pejska chvíli proběhnout.

Ideální interval úpravy bříška i tvaru tlapek dospělého cotonka je zhruba dva měsíce. Já upravuji Ombrettce – štěňátku – srst na tlapkách po každém koupání. Hlavním důvodem není délka přerostlé srsti, ale hlavně to, že při tomto, zatím nenáročném, zarovnávání srsti na tlapkách si Ombrettka pomalu zvyká na mou práci s nůžkami i strojkem …
 Na vyholení bříška používám stříhací strojek s hlavicí #7. Bříško je po vyholení touto hlavicí hlaďounké, zbavené dlouhé srsti, zároveň ale není vystříhané úplně dohola.

 Pak přijdou na řadu tlapky. Ty je nutné nejen zastříhnout do tvaru, důležité je i vystříhat a zarovnat srst na jejich spodní straně. Zároveň je potřeba na tlapičkách udržovat i přijatenou délku drápků.
Já začínám s úpravou spodní strany. Vystříhám srst kolem největšího polštářku, srst u ostatních polštářků zastříhávám dorovna. Používám strojek s hlavicí #40. Srst jde ale velmi dobře odstranit i malými nůžkami s kulatou špičkou.
Pak Ombrettku postavím tak, aby stála rovně na všech čtyřech a upravím tvar tlapek. K tomu používám dlouhé zahnuté nůžky (minimální délka 19 cm).

Je mi jasné, že ne každý nový majitel cotonka najde hned odvahu stříhat do srsti svého pejska. Doporučovala bych v takovém případě zajít čas od času na zastřižení tlapek buď do salónu nebo ke svému chovateli. Je dobré zvykat pejska na tuto proceduru už od malička …

 

Deník Ombretty – kapitoly

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

Ombrettce je už devět měsíců…
Zatím zažila převážně jen krásné suché počasí (pro majitele cotonka ideální …)
Co však s Ombrettkou v dešti? Jak ochránit její krásnou bílou srst v plískanicích, které, ať chci nebo nechci, určitě přijdou?

číst více
Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Na chalupě jsme se letos pustili do rozsáhlejších úprav terénu zahrady. Na mnoha místech je stále odkrytá zemina, která díky teplému a suchému větru poletuje vzduchem stejně tak jako ohromné množství pylu. Zem pokrývají spadlé jehnědy a potůček jindy protékající zahradou neprotéká – je bez vody, jen na dně zůstalo takové polosuché blátíčko …

číst více
Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Ombretce jsou necelé čtyři měsíce.
Její srst je heboučká, nadýchaná … Hřebínek projíždí srstí naprosto bez problémů, bez jakéhokoliv zadrhnutí. Ani se nechce věřit, že by tomu mělo být někdy jinak.
Protože ale vím, že “cuchací fáze” je nevyhnutelná, začala jsem s pravidelnou péčí o srst hned v prvních dnech.

číst více
Deník Ombretty

Deník Ombretty

Rozhodla jsem se, že zmapuji první rok péče o srst cotonka – mojí malé Ombrettky – formou jakéhosi deníku. Nazvala jsem ho Deník Ombretty.
Po celý rok budu na svých stránkách zveřejňovat informace týkající se česání, koupání mé malé Ombretty v tom konkrétním určitém období jejího věku. Třeba mé příspěvky poslouží dalším majitelům cotonků a usnadní jim péči o srst svých pejsků.

číst více