Deník Ombretty

8. kapitola

Nenapsaná kapitola

(17. března 2021)

Dnes jsem si po dlouhé době znovu přečetla všechny kapitoly mého dříve publikovaného DENÍKU OMBRETTY a uvědomila jsem si, že tu plánovanou poslední jsem vlastně tenkrát už nenapsala…

Jak to tedy vlastně bylo?

Před třemi lety jsem si přivezla z Itálie krásné štěňátko cotonka, fenečku Ombrettu, o jejíž srst jsem samozřejmě chtěla od samého začátku dobře pečovat.
Vzhledem k tomu, že se při své práci v salónu poměrně často setkávám s nešťasnými majiteli zacuchaných cotonků, kteří péči o srst svých pejsků přinejmenším PODCENILI, rozhodla jsem se, že zkusím po dobu jednoho roku dokumentovat péči
o srst Ombretty a tyto informace nabídnu všem zájemcům – novým majitelům cotonků – jako jakýsi návod …

Zvolila jsem formu deníku, v jehož jednotlivých kapitolách měly být zachyceny nejrůznější etapy péče o srst cotonka, od úplného začátku, kdy ještě není ani pořádně co česat, až do té fáze, kdy se začne cotoní srst měnit ze štěněcí na dospělou a strašně se cuchá …
Zveřejnila jsem celkem 7 kapitol.
“Cuchacímu” období, které je nevyhnutelné a které prověří připravenost majitelů pejsků, jsem zamýšlela věnovat poslední kapitolu deníku.

Jenže – cuchací období se nekonalo… A tak jsem čekala, jeden měsíc, půl roku ….
Po šestnácti letech práce s cotonky byla Ombrettka právě tou první a asi jedinou výjimkou, která potvrzuje pravidlo.

JEJÍ SRST SE PROSTĚ NECUCHALA

Tak zůstal DENÍK OMBRETTY nedokončený …

I tak se však domnívám, že informace v něm uvedené mohou posloužit všem dalším novým majitelům cotonků nastartovat tu správnou péči o srst svých pejsků.
No a tu kapitolu o situaci, kdy se začne cotoní srst cuchat, prostě napíšu zvlášť mimo deník jako samostatný článek. Výjimka byla jen jedna, a tak je třeba se na tuto (ne zcela jednoduchou) část péče o srst cotonka dobře připravit.

 

Deník Ombretty – kapitoly

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

Ombrettce je už devět měsíců…
Zatím zažila převážně jen krásné suché počasí (pro majitele cotonka ideální …)
Co však s Ombrettkou v dešti? Jak ochránit její krásnou bílou srst v plískanicích, které, ať chci nebo nechci, určitě přijdou?

číst více
Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Úplně poprvé jsem koupala Ombrettu, když jsme dorazili z její rodné Itálie k nám domů. V jedné fázi cesty jsme kličkovali autem v dost hrozných serpentýnách. To nakonec nezvládla jak Ombrettka, tak ani ostřílený automobilový pasažér Hessie, a obě se poblinkaly … Nezbylo nic jiného než hned po návratu koupat.

číst více
Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Na chalupě jsme se letos pustili do rozsáhlejších úprav terénu zahrady. Na mnoha místech je stále odkrytá zemina, která díky teplému a suchému větru poletuje vzduchem stejně tak jako ohromné množství pylu. Zem pokrývají spadlé jehnědy a potůček jindy protékající zahradou neprotéká – je bez vody, jen na dně zůstalo takové polosuché blátíčko …

číst více
Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Ombretce jsou necelé čtyři měsíce.
Její srst je heboučká, nadýchaná … Hřebínek projíždí srstí naprosto bez problémů, bez jakéhokoliv zadrhnutí. Ani se nechce věřit, že by tomu mělo být někdy jinak.
Protože ale vím, že “cuchací fáze” je nevyhnutelná, začala jsem s pravidelnou péčí o srst hned v prvních dnech.

číst více
Deník Ombretty

Deník Ombretty

Rozhodla jsem se, že zmapuji první rok péče o srst cotonka – mojí malé Ombrettky – formou jakéhosi deníku. Nazvala jsem ho Deník Ombretty.
Po celý rok budu na svých stránkách zveřejňovat informace týkající se česání, koupání mé malé Ombretty v tom konkrétním určitém období jejího věku. Třeba mé příspěvky poslouží dalším majitelům cotonků a usnadní jim péči o srst svých pejsků.

číst více