Deník Ombretty

5. kapitola

Po dešti v hlíně

(10. července 2018)

Od začátku dubna, kdy jsme si Ombrettu přivezli domů, téměř vůbec nepršelo! Až týden před koncem června … Jako by si to příroda potřebovala vynahradit. Lilo jako z konve.
Byli jsme právě na chalupě. Po dešti se na zahrádce tak krásně plelo! Bohužel však, i Ombretta se rozhodla na skalce pomáhat …

Během chvilky vypadala takhle:

Vzpomněla jsem si, jak se mi kdysi před léty poprvé takhle zmazala moje Bennie.
Trávili jsme víkend na venkově v chalupě bez koupelny. Pro vodu se chodilo k pumpě, o sprše se nám ani nezdálo. Propadla jsem panice… “Co udělám s tím zabláceným psem??? Jak to tady vydržíme celý víkend?!”

Teď  po letech jsem úplně v klidu. Jak jsem už popsala v kapitole “Zátěžová zkouška – víkend na chalupě”, situace není nikdy tak hrozná, jak vypadá, a řešením je především zachovat klid …

A tak jsem nechala Ombrettu do sytosti se vyřádit v mokré hlíně…

Za pár hodin ale mokrá hlína v kožíšku vyschla a téměř všechna ze srsti sama vypadala.

Večer jsem pak vzala Ombrettu do koupelny a vlažnou sprchou (bez šampónu) smyla z nožiček a bříška to, co ze špíny ještě zbylo.
Mokrou srst jsem “vymačkala” do osušky a nechala ji jen tak uschnout na vzduchu.

Ráno jsem postavila Ombrettku na stůl a vyčesala její srst rovným kovovým hřebenem.
Byla zase jako obláček …

Deník Ombretty – kapitoly

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

Ombrettce je už devět měsíců…
Zatím zažila převážně jen krásné suché počasí (pro majitele cotonka ideální …)
Co však s Ombrettkou v dešti? Jak ochránit její krásnou bílou srst v plískanicích, které, ať chci nebo nechci, určitě přijdou?

číst více
Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Úplně poprvé jsem koupala Ombrettu, když jsme dorazili z její rodné Itálie k nám domů. V jedné fázi cesty jsme kličkovali autem v dost hrozných serpentýnách. To nakonec nezvládla jak Ombrettka, tak ani ostřílený automobilový pasažér Hessie, a obě se poblinkaly … Nezbylo nic jiného než hned po návratu koupat.

číst více
Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Na chalupě jsme se letos pustili do rozsáhlejších úprav terénu zahrady. Na mnoha místech je stále odkrytá zemina, která díky teplému a suchému větru poletuje vzduchem stejně tak jako ohromné množství pylu. Zem pokrývají spadlé jehnědy a potůček jindy protékající zahradou neprotéká – je bez vody, jen na dně zůstalo takové polosuché blátíčko …

číst více
Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Ombretce jsou necelé čtyři měsíce.
Její srst je heboučká, nadýchaná … Hřebínek projíždí srstí naprosto bez problémů, bez jakéhokoliv zadrhnutí. Ani se nechce věřit, že by tomu mělo být někdy jinak.
Protože ale vím, že “cuchací fáze” je nevyhnutelná, začala jsem s pravidelnou péčí o srst hned v prvních dnech.

číst více
Deník Ombretty

Deník Ombretty

Rozhodla jsem se, že zmapuji první rok péče o srst cotonka – mojí malé Ombrettky – formou jakéhosi deníku. Nazvala jsem ho Deník Ombretty.
Po celý rok budu na svých stránkách zveřejňovat informace týkající se česání, koupání mé malé Ombretty v tom konkrétním určitém období jejího věku. Třeba mé příspěvky poslouží dalším majitelům cotonků a usnadní jim péči o srst svých pejsků.

číst více