COTON DE TULEÁR

Co říká STANDARD (č.283/04.02.2000/D)
aneb

Charakteristika plemene podle FCI

Malý společenský pes s dlouhou bílou srstí vatové struktury, kulatých tmavých očí a inteligentního výrazu Patří do skupiny 9 (společenští psi a psi pro doprovod). Kohoutková výška u psa 26 – 28 cm, u feny 23 – 25 cm (s tolerancí +2cm a – 1 cm) Hmotnost psa 4 – 6 kg, fena 3,5 – 5 kg. Psi tohoto plemene jsou veselé povahy, vyrovnaní a velmi přívětiví k ostatním psům i lidem, jsou schopni se dokonale přizpůsobit každému životnímu stylu.

Trochu historie

Není jednoduché popisovat historii plemene, o jehož původu existují pouze domněnky.  Co je však jisté v každém případě, je to, že tento malý bílý psík žil po staletí na ostrově Madagaskar. Jméno mu přinesla jemná bílá srst připomínající chomáčky bavlny a hlavní oblast, kde byl psík objeven, přístavní město Tuléar. Po dobytí Madagaskaru Francouzy se stal cotonek oblíbeným psíkem v rodinách francouzské aristokracie. V té době bylo dokonce královským dekretem stanoveno privilegium, podle kterého si mohl držet cotona pouze člen dvora. Malý madagaskarský klenot tak získal označení „psík králů“.

Jak je cotonek vnímán

…malý psík s dlouhou bílou srstí, kterou si ale určitě vymáchá v každé louži…
Většina lidí, kteří vidí cotonka poprvé, si představuje údržbu jeho srsti jako velmi náročnou. Dlouhé hodiny česání, časté koupání, omezený pohyb venku – zkrátka samé problémy…
Srst cotonků má ale při dobré péči výbornou samočistící schopnost.
A navíc, když člověk ví, jak na to, není péče o srst cotonka tak náročná, jak se zdá.

Mohlo by vás zajímat

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST

Tato pravidla jsou určena především těm, kteří si právě přivezli domů malé štěně cotonka a chtějí se naučit pečovat o jeho srst hned na začátku …

Jak pečovat o srst cotonka

Jak pečovat o srst cotonka

Aby srst cotonka byla krásná, lehká, vlající – je prostě potřeba ČESAT. Jak často? Odpověď na otázku se liší v závislosti na věku pejska. Kvalita srsti se totiž během prvních dvou let života zásadním způsobem mění, a tak je třeba tomuto faktu péči přizpůsobit.

Deník Ombretty

Deník Ombretty

Rozhodla jsem se, že zmapuji první rok péče o srst cotonka – mojí malé Ombrettky – formou jakéhosi deníku. Nazvala jsem ho Deník Ombretty.
Po celý rok budu na svých stránkách zveřejňovat informace týkající se česání, koupání mé malé Ombretty v tom konkrétním určitém období jejího věku. Třeba mé příspěvky poslouží dalším majitelům cotonků a usnadní jim péči o srst svých pejsků.

Adresa

Píškova 1959
155 00 Praha 5

E-mail

Telefon

+420 603 107 023

Sociální sítě