COTON DE TULEÁR

Co říká STANDARD (č.283/04.02.2000/D)
aneb

Charakteristika plemene podle FCI

Malý společenský pes s dlouhou bílou srstí vatové struktury, kulatých tmavých očí a inteligentního výrazu Patří do skupiny 9 (společenští psi a psi pro doprovod). Kohoutková výška u psa 26 – 28 cm, u feny 23 – 25 cm (s tolerancí +2cm a – 1 cm) Hmotnost psa 4 – 6 kg, fena 3,5 – 5 kg. Psi tohoto plemene jsou veselé povahy, vyrovnaní a velmi přívětiví k ostatním psům i lidem, jsou schopni se dokonale přizpůsobit každému životnímu stylu.

Trochu historie

Není jednoduché popisovat historii plemene, o jehož původu existují pouze domněnky.  Co je však jisté v každém případě, je to, že tento malý bílý psík žil po staletí na ostrově Madagaskar. Jméno mu přinesla jemná bílá srst připomínající chomáčky bavlny a hlavní oblast, kde byl psík objeven, přístavní město Tuléar. Po dobytí Madagaskaru Francouzy se stal cotonek oblíbeným psíkem v rodinách francouzské aristokracie. V té době bylo dokonce královským dekretem stanoveno privilegium, podle kterého si mohl držet cotona pouze člen dvora. Malý madagaskarský klenot tak získal označení „psík králů“.

Jak je cotonek vnímán

…malý psík s dlouhou bílou srstí, kterou si ale určitě vymáchá v každé louži…
Většina lidí, kteří vidí cotonka poprvé, reaguje hlavně na jeho srst a představuje si její údržbu jako velmi náročnou. Dlouhé hodiny česání, časté koupání, omezený pohyb venku – zkrátka samé problémy… Možná právě z tohoto důvodu není coton tak rozšířené plemeno.
Srst cotonků má ale výbornou samočistící schopnost.
A navíc, když člověk ví, jak na to, není péče o srst cotonka tak náročná, jak se zdá.

Mohlo by vás zajímat

DOVOLENÁ S COTONKEM

DOVOLENÁ S COTONKEM

Někteří z vás mají dovolenou dávno dopředu naplánovanou, jiní teprve zvažují, co podniknou. Co však asi řešíte všichni bez rozdílu, je to, jak to bude v létě s vaším cotonkem.

Jak často česat

Jak často česat

Vždy je dobré nastavit si určitou pravidelnost. Česání tak bude pro vás jednodušší a pro vašeho pejska snesitelnější …

Jak používat flexikartáč

Jak používat flexikartáč

Několikrát na svých stránkách zmiňuji, že k česání srsti cotonka je potřeba především kvalitní kovový hřeben.
Existují však i další nástroje, které mohou práci s česáním ulehčit. Jedním z nich je FLEXIKARTÁČ.

Adresa

Píškova 1959
155 00 Praha 5

E-mail

Telefon

+420 603 107 023

Sociální sítě