JAK PEČOVAT
O SRST COTONKA

Ideálně je srst cotonka lehká, vlající, na pohmat měkká.
Ve většině případů nedosahuje až na zem (ale výjimky potvrzují pravidlo :-)), což je z hlediska údržby určitá výhoda. Roste velmi pomalu a opravdu se nestane, že by své chlupy pejsek vláčel daleko za sebou jako vlečku. V případě, že je srst rozčesanánení zacuchaná nebo zfilcovatělá, docela dobře funguje její tzv. samočistící schopnost. V případě, že si pejsek vymáchá v louži tlapky i břicho, nebo že na zahradě vyhrabe v mokré hlíně hlubokou propast, není třeba ihned provádět velkou údržbu ve vaně se šampónem a kondicionérem. Stačí nechat srst proschnout a následně vyčesat, cotonek bude vypadat krásně jako předtím.
A v neposlední řadě udržovaná (= vyčesaná) srst není cítit a není ani ideálním prostředím pro parazity. 

Aby byl cotonek krásný, čistý, je prostě potřeba  ČESAT  ALE JAK ČASTO?

Odpověď na otázku se liší v závislosti na věku pejska. Kvalita srsti se totiž během prvních dvou letech života zásadním způsobem mění, a tak je třeba tomuto faktu péči přizpůsobit:

Základním prvkem péče o srst je ČESÁNÍ

  SRST ŠTĚNĚTE DO CCA 8. MĚSÍCE VĚKU

Srst je stále stejně pěkná, necuchá se, není ani moc dlouhá …
Začínající nezkušený majitel cotonka často získá dojem, že není nutné věnovat srsti nějakou zvláštní pozornost. Buď přestane (nebo vůbec nezačne…) pejska česat, nebo občas “přejede” srst kartáčem a raduje se, jak jeho pejsek hezky vypadá. Tím si však zadělá na problém… Pejsek nemá možnost zvyknout si na česání jako na běžnou součást svého života, a tak v následujícím období, kdy se jeho srst začíná cuchat, velmi nelibě nese snahy svého páníčka o rozčesání vzniklých dredů. Z přátelského pejska se stává lítá šelma a páníček nestíhá lepit náplasti na své pokousané prsty …
Pravidelné česání od útlého věku štěněte je důležité ještě z jednoho pohledu. Páníček postupně (bez toho, že by pejska při česání tahal) přichází na to, jak správně a hlavně EFEKTIVNĚ česat, což zúročí především v “cuchacím” období, o kterém píšu v následujícím bodě.

  PŘECHODNÉ CUCHACÍ OBDOBÍ

Kolem osmého měsíce života se začíná měnit “vatičkovitá” srst štěněte na srst dospělého psa. Výměna trvá do roku a půl, někdy i trochu déle. Je to nejnáročnější období na údržbu srsti cotonka.
Původní srst se začíná uvolňovat. Pokud se pravidelně nevyčesává, začne tvořit cucky, někde až úplný filc. Snaha o rozčesání se stává krutým bojem. Pes, který není na pravidelné česání zvyklý, nechce držet a často hlasitě protestuje. Páníček je nešťastný, neví si rady. Obíhá zverimexy, nakupuje nejrůznější přípravky na rozčesávání, hledá informace na internetu a když se situace nelepší, uvažuje dokonce i o ostříhání svého cotonka…

Podstatně lépe je na tom ten, kdo svého pejska (a vlastně i sebe) včas naučil česat. Pro pejska není česání nic, čeho by se měl obávat, a páníček za tu dobu získal už takový grif, že pročesat srst svého cotonka dělá bravurně stále v kratším čase :-).

 SRST DOSPĚLÉHO COTONKA

Ve dvou letech věku ( u feneček i o půl roku dříve) je srst, co do kvality, již sjednocená, na dotek se podobá lidským vlasům. Přestává se extrémě cuchat.
Ani v tomto věku a v dalších letech však nepřestává být základem dobré péče o srst cotonka právě  ČESÁNÍ.

 

Pokud jste teprve na startovní čáře, tj. máte doma roztomilou malou bílou kuličku, čtěte dál. Především vám jsou určeny 

Základní pravidla péče o srst cotonka.
Dodržováním pravidel se velmi pravděpodobně nedostanete do situace, kterou popisuji v druhém bodě, a péče o srst vašeho pejska se pro vás nestane noční můrou.

V případě, že se právě nalézáte v situaci popsané v druhém bodě, obraťte se na odborníka. Sami už nejspíš problém nevyřešíte. Odborník vašeho cotonka rozčeše a poradí vám, jak se o srst starat dále.
Při následné péči vám pak mohou být pomocníkem již zmíněná Základní pravidla péče o srst cotonka. 

Deník Ombretty – kapitoly

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

Ombrettce je už devět měsíců…
Zatím zažila převážně jen krásné suché počasí (pro majitele cotonka ideální …)
Co však s Ombrettkou v dešti? Jak ochránit její krásnou bílou srst v plískanicích, které, ať chci nebo nechci, určitě přijdou?

číst více
Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Úplně poprvé jsem koupala Ombrettu, když jsme dorazili z její rodné Itálie k nám domů. V jedné fázi cesty jsme kličkovali autem v dost hrozných serpentýnách. To nakonec nezvládla jak Ombrettka, tak ani ostřílený automobilový pasažér Hessie, a obě se poblinkaly … Nezbylo nic jiného než hned po návratu koupat.

číst více
Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Na chalupě jsme se letos pustili do rozsáhlejších úprav terénu zahrady. Na mnoha místech je stále odkrytá zemina, která díky teplému a suchému větru poletuje vzduchem stejně tak jako ohromné množství pylu. Zem pokrývají spadlé jehnědy a potůček jindy protékající zahradou neprotéká – je bez vody, jen na dně zůstalo takové polosuché blátíčko …

číst více
Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Ombretce jsou necelé čtyři měsíce.
Její srst je heboučká, nadýchaná … Hřebínek projíždí srstí naprosto bez problémů, bez jakéhokoliv zadrhnutí. Ani se nechce věřit, že by tomu mělo být někdy jinak.
Protože ale vím, že “cuchací fáze” je nevyhnutelná, začala jsem s pravidelnou péčí o srst hned v prvních dnech.

číst více
Deník Ombretty

Deník Ombretty

Rozhodla jsem se, že zmapuji první rok péče o srst cotonka – mojí malé Ombrettky – formou jakéhosi deníku. Nazvala jsem ho Deník Ombretty.
Po celý rok budu na svých stránkách zveřejňovat informace týkající se česání, koupání mé malé Ombretty v tom konkrétním určitém období jejího věku. Třeba mé příspěvky poslouží dalším majitelům cotonků a usnadní jim péči o srst svých pejsků.

číst více