LÉTO NA CHALUPĚ

Tenhle typ dovolené mám opravdu vyzkoušený. Každý rok tam trávím několik týdnů i se svými pejsky. A tak jsem usoudila, že nejlepší bude, když napíšu o tom, jak to zvládám s péčí o srst na chalupě já.

Naše chalupa skýtá mým pejskům nepřeberné množství atrakcí. Potok – někdy plný vody, jindy z části vyschlý s bahýnkem na dně. Kompost plný úžasných dobrot – když se trochu zahrabe, najdou se i šlupky od brambor nebo kousky melouna. Houští kolem plotu, kam je potřeba se prodrat, když je nutné někoho za plotem vyštěkat… A pak ta vanička před bazénem – stačí se v ní vyválet a mokrý hupnout do pískoviště           

Jako ostřílený majitel cotonků jsem na tyto situace už připravená, a tak jsem úplně v klidu.

Srst svých cotonků celý den neřeším  (snad jen klíšťata nebo bodláky vytahuji okamžitě) a klidně nechám pejsky provádět všechny ty jejich lumpárny. Večer, když už sluníčko nepálí, vytáhnu ven na zápraží stolek a češu …

Srst nastříkám rozčesávačem a začínám česat flexikartáčem. Když ho použiju správně, vyčešu poměrně snadno ze srsti všechny větvičky, kuličky svízele, apod.  Srst se navíc skvěle „rozřádkuje” a případné začáteční cuchance povolí.

Pokud se mi ten den jeví takové rozčesání za dostačující nebo prostě tomu nechci věnovat víc času, česání tím ukončím.

Minimálně 2x týdně však použiji k následnému rozčesání srsti ještě rovný kovový hřeben. Tím také zjistím, jestli se náhodou v srsti nezačaly tvořit cucky.

ZÁVĚR

Češu každý den. Češu krátce, maximálně 10 – 15 minut (jednoho psa). Žádné cucky se tak nestačí vytvořit. Nijak mě to neomezuje a hlavně po návratu domů z chalupy nenastává žádná katastrofa. Prostě pak pejsky vykoupu a můžeme si hned dát nějakou tu výstavu 🙂

Deník Ombretty – kapitoly

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

V dešti (Deník Ombretty, 7.kapitola)

Ombrettce je už devět měsíců…
Zatím zažila převážně jen krásné suché počasí (pro majitele cotonka ideální …)
Co však s Ombrettkou v dešti? Jak ochránit její krásnou bílou srst v plískanicích, které, ať chci nebo nechci, určitě přijdou?

číst více
Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Koupání (Deník Ombretty, 4.kapitola)

Úplně poprvé jsem koupala Ombrettu, když jsme dorazili z její rodné Itálie k nám domů. V jedné fázi cesty jsme kličkovali autem v dost hrozných serpentýnách. To nakonec nezvládla jak Ombrettka, tak ani ostřílený automobilový pasažér Hessie, a obě se poblinkaly … Nezbylo nic jiného než hned po návratu koupat.

číst více
Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Zátěžová zkouška – víkend na chalupě (Deník Ombretty, 3.kapitola)

Na chalupě jsme se letos pustili do rozsáhlejších úprav terénu zahrady. Na mnoha místech je stále odkrytá zemina, která díky teplému a suchému větru poletuje vzduchem stejně tak jako ohromné množství pylu. Zem pokrývají spadlé jehnědy a potůček jindy protékající zahradou neprotéká – je bez vody, jen na dně zůstalo takové polosuché blátíčko …

číst více
Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Začínáme si zvykat na česání (Deník Ombretty, 2.kapitola)

Ombretce jsou necelé čtyři měsíce.
Její srst je heboučká, nadýchaná … Hřebínek projíždí srstí naprosto bez problémů, bez jakéhokoliv zadrhnutí. Ani se nechce věřit, že by tomu mělo být někdy jinak.
Protože ale vím, že “cuchací fáze” je nevyhnutelná, začala jsem s pravidelnou péčí o srst hned v prvních dnech.

číst více
Deník Ombretty

Deník Ombretty

Rozhodla jsem se, že zmapuji první rok péče o srst cotonka – mojí malé Ombrettky – formou jakéhosi deníku. Nazvala jsem ho Deník Ombretty.
Po celý rok budu na svých stránkách zveřejňovat informace týkající se česání, koupání mé malé Ombretty v tom konkrétním určitém období jejího věku. Třeba mé příspěvky poslouží dalším majitelům cotonků a usnadní jim péči o srst svých pejsků.

číst více