Cotonek, jeho srst a plískanice

Louže, bláto, rozmoklý sníh, … Pro majitele cotonků pohroma!
Naštěstí v našich zeměpisných šířkách nebývá tohle období příliš dlouhé, a tak je třeba jen pár dní vydržet (to hlavně psychicky … ).

A jak tedy nejlépe zvládnou péči o zablácenou srst vašeho cotonka? Tak, by s tím nebylo moc práce a abychom nemuseli po každém deštivém období nechat doma vyčistit koberce??

Pokusila jsem se zdokumentovat údržbu mých cotoních princezen po dnešní asi hodinové procházce rozblácenými cestičkami v Prokopském údolí. Fotografie a jejich krátký popis by mohl sloužit jako malý návod pro ty zoufalé majitele cotonků, kteří ještě nemají tolik zkušeností.
(Na cestě z vycházky jsem se zastavila s pejsky u mě v salónku. Jednak to mám při cestě a jednak je tu vše potřebné k tomu, abych mohla nafotit pár instruktážních fotografií …)

1)  Fotografie mých špinavých pejsků nakonec vypadaly podstatně milosrdněji než holá skutečnost … Ale zásah to chtělo …

 

2) Nožičky, bříško i spodní část hrudníčku důkladně opláchnu VLAŽNOU vodou. NEPOUŽÍVÁM žádný šampón ani mýdlo.

 

3) Srst vymačkám a LEHCE VYTŘU ručníkem.

 

4) Pokud není doma zima (například na chalupě máme na zemi dost studenou dlažbu), nechám pejsky běhat po bytě bez další procedury až srst SAMA USCHNE. Do pelíšku jim většinou rozprostřu suchý ručník, aby odsál zbývající vlhkost ze srsti, pokud by si do něj chtěli lehnout.

(Abych nemusela v salónku zůstávat tak dlouho (čekat, až srst uschne sama), a abych mohla nafotit další názorné fotky, vyfoukala jsem srst fénem nastaveným na mírnou teplotu, to vše bez česání.)

Vysušená srst nejeví žádné známky špíny. 

Opláchnutí a vysušení ručníkem zabere maximálně 10 minut, srst cotonka dosychá zhruba hodinu. 

 

5) V případě, že je ošklivé počasí celý den, opakuji celý proces minimálně ještě jednou po odpolední procházce. (ostatní venčení jsou kratší, holky jen vyběhnou na travičku za domem…). Tentokrát však přidám ještě jednu část procedury – VYČESÁNÍ. Není nutné vyčesávat srst tak důkladně, jak češete při pravidelné údržbě, stačí srst trochu “vyhřebelcovat” flexikartáčem. To proto, aby srst, která zatím uschla do takových slepených “provázků”, se opět krásně uvolnila a provzdušnila.

No a večer, až vyběhneme naposledy venčit, možná opět uslyšíme: “Jak to děláte, že v tomhle počasí udržíte ty vaše pejsky tak čisté?” 
V tom je cotoní srst opravdu úžasná. Ne nadarmo se jí říká SAMOČISTÍCÍ.

Přeji všem snadné přežití nevlídných zablácených dní!


Na závěr ještě malé srovnání (modelka Ombretta :-))