ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST COTONKA

 

1. PRAVIDELNOST


Štěňátko ČEŠTE PRAVIDELNĚ každý den. Stačí 5 – 10 minut. Je to důležité pro získání návyku. Srst není zacuchaná, pejska česání netahá, zvykne si na proceduru jako na běžnou součást svého psího života. Po výměně srsti ze štěněcí za dospělou stačí česat pejska 1x za týden.
Koupejte pejska dle potřeby. Používáte-li kvalitní přípravky, nemusíte mít obavy, že se častějším koupáním srst poničí. Já koupu své pejsky obvykle jednou za měsíc; častěji v případě návratu z chalupy, před výstavou, apod.

2. DOBRÉ NÁSTROJE


K česání používejte kvalitní KOVOVÝ HŘEBEN se střední hustotou zubů. Na tlamičku, ouška a případné malé zacuchaniny je vhodný malý hustý KOVOVÝ HŘEBÍNEK, ideálně se střídavou výškou zubů. K předčesání, tj. k uvolnění slepených a částečně zcuchaných chlupů používám tzv. FLEXIKARTÁČ. K rozčesávání nedoporučuji používat obdélníkový drátěný kartáč se zahnutými drátky !!! Pokud není srst dostatečně rozčesaná, klouže kartáč po povrchu a uvolňující se starou srst utahuje do uzlíků. Tento nástroj slouží k “vyhřebelcování” rozčesané srsti (např. před vstupem do výstavního kruhu), já ho pak s úspěchem používám při sušení srsti fénem – srst se dobře narovná a v dalším období se díky tomu méně cuchá.

Češte cotonka NA STOLE. Ideální je používat speciální trimovací stůl, velmi dobře poslouží i gumová nebo silikonová podložka rozložená na stole, na které vám pejsek nebude klouzat.

3. KVALITNÍ KOSMETIKA


Při česání je vhodné používat ROZČESÁVAČ – srst nepoletuje za hřebenem, snadněji se rozčesává, dodává srsti výživu. Po koupání je vždy nutné použít KONDICIONÉR (to i v případě, že je na šampónu uvedeno “s kondicionérem” – ušetříte si spoustu práce s česáním i s údržbou srsti v dalším období.)
Pozn. Při omývání tlapek případně i bříška po venčení stačí použít jen vlažnou vodu. Použijete-li šampón, aplikujte i kondicionér. 

Ověřené značky kvalitní kosmetiky (jsou to značky, které mám vyzkoušené a sama je používám. Existuje však velké monžství dalších kvalitních značek):
SPECIAL ONE, EHASO, CHRIS CHRISTENSEN, 1#ALL SYSTEMS, VELUS, LASER LITES, K9, PSH

 

ZÁVĚREM


Srst cotonka se nestříhá. Majitelé cotonků se často domnívají, že když pejska dají ostříhat, bude se jeho srst méně cuchat. Není to pravda. Při dodržování zásad péče o srst, které jsem popsala výše, je daleko snadnější a pohodlnější pečovat o přirozeně narostlou srst.
Kromě dobrého rozčesání srsti, pravidelného koupání a používání kvalitních kosmetickýc přípravků se cotonkům čas od času:
–         vystříhají přečnívající chloupky mezi poštářky zespodu na tlapkách
–         zastříhne se srst na končetinách rovnoměrně s podložkou
–         může se nůžtičkami trochu zastříhnout srst pod ocáskem
–         je dobré čas od času vyholit bříško


 

Další užitečné informace:

Možná se vám budou hodit postřehy a zkušenosti z péče o srst štěňátka, které jsem sepsala v průběhu prvního roku mé nové fenečky Ombretty … DENÍK OMBRETTY

Možná vám přijde vhod i článek, ve kterém jsem v době první vlny coronaviru, popisovala, jak učesat svého pejska … ČEŠEME COTONKY SAMI