JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O SRST COTONKA

Základním prvkem péče o srst je česání. Jak často však cotonka česat? Odpověď na otázku se lišív závislosti na věku pejska. Kvalita srsti se totiž během prvních dvou letech života zásadním způsobem mění, a tak je třeba tomuto faktu péči přizpůsobit:

1) Srst štěněte se až do 8. – 9. měsíce necuchá.
Začínající nezkušený chovatel cotonka často získá dojem, že není nutné věnovat srsti nějakou zvláštní pozornost. Buď přestane (nebo vůbec nezačne…) pejska česat, nebo občas „přejede“ srst kartáčem a raduje se, jak jeho pejsek hezky vypadá.

2) Kolem osmého měsíce života se začíná měnit „vatičkovitá“ srst štěněte na srst dospělého psa. Výměna trvá do roku a půl, někdy i trochu déle. Je to nejnáročnější období na údržbu srsti cotonka.
Původní srst se začíná uvolňovat. Pokud se pravidelně nevyčesává, začne tvořit cucky, někde až úplný filc. Snaha o rozčesání se stává krutým bojem. Pes, který není na pravidelné česání zvyklý, nechce držet a často hlasitě protestuje. Páníček je nešťastný, neví si rady. Obíhá zverimexy, nakupuje nejrůznější přípravky na rozčesávání, hledá informace na internetu a když se situace nelepší, uvažuje dokonce i o ostříhání svého cotonka…

3) Srst dospělého cotonka je, co do kvality, již sjednocená, na dotek se podobá lidským vlasům.
Údržba přestává být náročná.

 

………………..

Pokud jste teprve na startovní čáře, tj. máte doma roztomilou malou bílou kuličku, čtěte dál. Především vám jsou určeny následující řádky Základní pravidla péče o srst cotonka. Dodržováním pravidel se velmi pravděpodobně nedostanete do situace, kterou popisuji v bodě 2, a péče o srst vašeho pejska se pro vás nestane noční můrou.
V případě, že se právě nalézáte v situaci popsané v bodě 2), obraťte se na odborníka. Sami už nejspíš problém nevyřešíte. Odborník vašeho cotonka rozčeše a poradí vám, jak se o srst starat dále. Při následné péči vám pak mohou být pomocníkem již zmíněná Základní pravidla péče o srst cotonka.

 

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST COTONKA

 

1. PRAVIDELNOST
Štěňátko češte pravidelně každý den. Stačí 5 – 10 minut. Je to důležité pro získání návyku. Srst není zacuchaná, pejska česání netahá, zvykne si na proceduru jako na běžnou součást svého psího života. Po výměně srsti ze štěněcí za dospělou stačí česat pejska 1x za 1 -2 týdny.
Koupejte pejska dle potřeby. Používáte-li kvalitní přípravky, nemusíte mít obavy, že se častějším koupáním srst poničí. Já koupu své pejsky obvykle jednou za měsíc; častěji v případě návratu z chalupy, před výstavou, apod.

2. DOBRÉ NÁSTROJE
K česání používejte kvalitní kovový hřeben s hustějšími zuby. Na tlamičku, ouška a případné malé zacuchaniny je vhodný malý hustý kovový hřebínek. K rozčesávání nedoporučuji používat obdélníkový drátěný kartáč se zahnutými drátky !!! Pokud není srst dostatečně rozčesaná, klouže kartáč po povrchu a uvolňující se starou srst utahuje do uzlíků.

3. KVALITNÍ KOSMETIKA
Při česání je vhodné používat rozčesávač – srst nepoletuje za hřebenem, snadněji se rozčesává, dodává srsti výživu. Po koupání je VŽDY NUTNÉ POUŽÍT KONDICIONÉR (to i v případě, že je na šampónu uvedeno „s kondicionérem“ – ušetříte si spoustu práce s česáním i s údržbou srsti v dalším období.)
Pozn. Při omývání tlapek případně i bříška po venčení stačí použít jen vlažnou vodu. Použijete-li šampón, aplikujte i kondicionér. Ověřené značky kvalitní kosmetiky (jsou to značky, které mám vyzkoušené, určitě existuje mnoho dalších kvalitních značek): EHASO, CHRIS CHRISTENSEN, 1#ALL SYSTEMS, VELUS,LASER LITES, HÉRY.

ZÁVĚREM
Srst cotonka se nestříhá. Majitelé cotonků se často domnívají, že když pejska dají ostříhat, bude se jeho srst méně cuchat. Není to pravda. Při dodržování zásad péče o srst, které jsem popsala výše, je daleko snadnější a pohodlnější pečovat o přirozeně narostlou srst. Kromě dobrého rozčesání srsti a vykoupání v kvalitním šampónu a kondicionéru se cotonkům čas od času:
–         vystříhají přečnívající chloupky zespodu na tlapkách
–         zastříhne se srst na končetinách rovnoměrně s podložkou
–         může se nůžtičkami trochu zastříhnout srst pod ocáskem
–         u pejsků je dobré vystříhat i trochu srsti na bříšku, aby si do ní pejsek neučůrával…