ČEŠEME COTONKY SAMI
aneb
… ČESÁNÍ V DOBĚ CORONAVIRU …
Někteří mí klienti navštěvují salónek s tím, že při svém běžném provozu nenachází dostatek času na péči o srst svého cotonka…
Práce, vyzvedávání dětí ze školy, kroužky, společenské akce, únava ….
Jiní česání zvládají, ale jsou rádi, když čas od času někdo udělá jakousi “korekci” – dočeše, upraví, zastříhne …
No, a pak ještě přicházejí ti, kteří už přiměřenou péči “prošvihli” a vysílají S0S …
Situace se v posledních dnech zásadně změnila … ČAS je jedna z mála “věcí”, které nyní máme (i když nedobrovolně) opravdu dost. A tak je možná právě teď vhodná příležitost vzít do ruky kartáče a hřebeny a pustit se do česání svého pejska vlastními silami (když už ani ty salóny nefungují… :-))
Vyplnit smysluplným způsobem volný čas a nakonec mít radost, jak ten pejsek krásně vypadá …
A tak jsem včera učesala obě dvě své holky.
Ani já je normálně nečešu každý den. Kolikrát, když z mého salónku odchází další nadýchaný cotonek, mám výčitky, že se těm svým “bezdomovečkům” dostatečně nevěnuji …
Vypadalo to asi takhle:
Po nafocení dokumentárních fotek PŘED (vidíte sami, že to žádná hitparáda nebyla…) jsem se pustila do práce.
1. Srst jsem rovnoměrně postříkala rozčesávačem.
Teď mám v oblibě ten růžový od SPECIAL ONE, ale stejnou službu udělá třeba i ICE ON ICE od CHRIS CHRISTENSEN anebo v případě hodně zacuchané srsti rozčesávač K9.
Srst stříkám nejen po povrchu, ale zvedám si prameny srsti ve vrstvách a nastříkávám rozčesávač i zevnitř.
Rozčesávač je užitečná věc, srst po nastříkání neelektrizuje a hřebenem se snadněji dostanete dovnitř zacuchaného shluku srsti.
Může se však stát, že ho doma nemáte nebo jste si ještě žádný nepořídili. Nevadí, zkuste náhradní řešení. Rozřeďte vodou trochu vlastního kondicionéru na vlasy a použijte ho místo rozčesávače. Máte-li lahvičku z rozprašovačem, bude aplikace jednoduchá, nemáte-li, namočejte prsty do rozředěného kondicionéru a pocákejte srst potřepáním rukou nebo jej vetřete do kožíšku.
2. Pak jsem srst pročesala flexi kartáčem.
Vždy po směru růstu srsti, vždy celou plochou kartáče, vždy několikrát na stejném místě. Shluky zamotané srsti krásně povolí.
Už v této fázi je vidět jasný rozdíl ….
Nemáte-li flexikartáč, nevadí, začněte rovnou česáním s hřebenem, o kterém mluvím v dalším bodě. To je totiž základní věc, kterou k česání potřebujete. Dosáhnete stejného výsledku i bez předchozího použití flexikartáče, jen to bude trvat trochu déle …
3. Předčesanou srst jsem ještě jednou důkladně pročesala rovným kovovým hřebenem se střední hustotou zubů.
Tam, kde neprojedu hladce, zastavím se, vezmu zcuchaný pramen srsti do ruky a zoubky hřebene se snažím po malých vrstvičkách zacuchaninu vyčesat.
4. Začínám česat odzadu.
Nejprve zadní nožičky, přejdu na boky, pak přední nohy. Nezapomenu na hrudník a oblast kolem oušek – tam se to rádo cuchá … Nakonec si nechávám hlavičku. I tu postříkám rozčesávačem – snažím se zakrýt oči. Srst na temeni a uši pročešu flexi kartáčem, pak přijde na řadu malý hřebínek.
Vyčešu ospalky z vniřních koutků očí, rozčešu slepené chloupky na tlamičce … Malý hřebínek je možné s úspěchem použít i na ta zcuchaná místa za oušky ….
I v tomto případě si vystačíte jen se základním hřebenem (pokud malý hřebínek nemáte). Ospalky z koutků můžete opatrně “vyhrábnout” nehtem, na zacuchaniny je potřeba více trpělivosti…
5. Teď už jen dát srsti nějaký tvar …
Já používám tzv. frizérák – dlouhý kovový hřeben s delšími hroty. Stejnou službu udělá i obrácená strana flexi kartáče nebo měkký drátěný kartáč.
HESSIE – srovnání PŘED a PO
celkový čas – 14 minut práce
OBMRETTA (má hustější kožíšek) – srovnání PŘED a PO
celkový čas – 20 minut práce
Tak a teď vy! :-)
PS. … ještě poslední věc … Aby vám pejsek při česání “neklouzal” (každý nemá doma speciální stůl), je dobré si na stůl, pračku nebo kuchyňskou linku rozprostřít nějakou podložku. Ideální a ozkoušený je silikonový vál na těsto … :-)